Format karty charakterystyki substancji chemicznych co do jej treści i zawartości jest ściśle określony i regulowany przepisami Unii Europejskiej oraz wewnętrznymi przepisami obowiązującymi na terenie danego państwa lub wspólnot państw. W Polsce karta charakterystyki substancji niebezpiecznej warunkowana jest rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego nr 1907/2006. Zgodnie z jego zapisami, karta charakterystyki substancji chemicznej powinna zawierać 16 obowiązkowych sekcji.
Sekcja 1: Identyfikacja substancji/mieszaniny oraz firmy/przedsiębiorstwa
W tej sekcji powinny znaleźć się informacje o zastosowaniu produktu, jego identyfikacji, dane dotyczące dostawcy karty charakterystyki oraz telefon kontaktowy.
Sekcja 2: Identyfikacja zagrożeń
W tej sekcji podmiot sporządzający kartę charakterystyki określa klasyfikację substancji ze względu na możliwe zagrożenia dla zdrowia, życia itp., określa elementy oznakowania oraz inne możliwe zagrożenia.
Sekcja 3: Skład/informacja o składnikach
W tej sekcji umieszcza się informacje na temat składu mieszaniny, poszczególnych substancji niebezpiecznych wchodzących w jej skład.
Sekcja 4: Środki pierwszej pomocy
Tu powinny znaleźć się opisy środków pierwszej pomocy oraz najważniejsze objawy zagrożenia zdrowia i zatrucia mogące wystąpić w kontakcie z substancją niebezpieczną.
Sekcja 5: Postępowanie w przypadku pożaru
W tej sekcji należy umieścić informacje na temat właściwości substancji oraz zagrożeń z nią związanych, opis środków gaśniczych oraz informacje dla straży pożarnej
Sekcja 6: Postępowanie w przypadku niezamierzonego uwolnienia do środowiska
W tej sekcji należy uwzględnić środki bezpieczeństwa, takie jak: odzież ochronna, materiały i metody zapobiegające rozprzestrzenianiu się substancji do środowiska, a w przypadku jego skażenia – sposoby usuwania jego skutków.
Sekcja 7: Postępowanie z substancjami i mieszaninami oraz ich magazynowanie
W tej sekcji niezbędne jest umieszczenie informacji odnośnie właściwego postępowania z substancjami chemicznymi, ich magazynowania.
Sekcja 8: Kontrola narażenia i środki ochrony indywidualnej
W tej sekcji obowiązkowe są informacje dotyczące kontroli narażenia oraz parametrów dotyczących kontroli substancji i warunków jej przechowywania.
Sekcja 9: Właściwości fizyczne i chemiczne
Tu podmiot sporządzający kartę charakterystyki substancji niebezpiecznej powinien zawrzeć informacje na temat podstawowych właściwości fizycznych i chemicznych substancji lub mieszaniny.
Sekcja 10: Stabilność i reaktywność
W tej sekcji należy uwzględnić informacje dotyczące stabilności i reaktywności chemicznej substancji oraz mieszanin, opis możliwych do wystąpienia niebezpiecznych reakcji chemicznych oraz rozkładu.
Sekcja 11: Informacje toksykologiczne
W tej sekcji należy ująć informacje dotyczące skutków toksykologicznych.
Sekcja 12: Informacje ekologiczne
Tu zawarte powinny być informacje na temat ekotoksyczności substancji, jej zdolności do bioakumulacji i rozkładu.
Sekcja 13: Postępowanie z odpadami
W tej sekcji należy zawrzeć metody unieszkodliwiania odpadów substancji chemicznych.
Sekcja 14: Informacje dotyczące transportu
W tej sekcji należy umieścić informacje odnośnie transportu substancji i niezbędnych zabezpieczeń.
Sekcja 15: Informacje dotyczące przepisów prawnych
W tej sekcji należy odnieść się do przepisów prawa w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska.
Sekcja 16: Inne informacje.